wtorek, 14 września 2010

Jaka sokowirówka jest najlepsza?


Jaka sokowirówka jest "najlepsza"? Czy wydajniejsza jest wyciskarka czy sokowirówka? Czy lepiej kupić wyciskarkę jedno- czy dwuślimakową? Które urządzenie jest najdroższe, które najtańsze? Czy warto wydać tyle pieniędzy na takie urządzenie? Postaram się odpowiedzieć na te pytania poniżej.

Mała uwaga. Porównuję tu sokowirówki i wyciskarki "specjalistyczne", mniej znanych marek, nie dostępne raczej w supermarketach czy sklepach AGD. Cena nawet najtańszej może przerażać kiedy możemy mieć sokowirówkę nawet za 63 zł! Ciekawe czy warto?

Badania
W jednym z poprzednich komentarzach padło pytanie, która sokowirówka jest najlepsza i jaką mogę polecić. Polecałem oczywiście swoją Matstone bo jestem z niej bardzo zadowolony. Ale to za mało. Postanowiłem więc porównać kilka popularnych wyciskarek i sokowirówek. Niestety nie dysponuję budżetem by je kupić i po prostu posłużyłem się wynikami innych. Dokładna lista źródeł na końcu artykułu.

Przedmiotem badania była jedynie wydajność i cena. Są to moim zdaniem dwa najważniejsze i najprostsze do zbadania kryteria oceny wyciskarki. Inne jak jakość, wytrzymałość, gwarancja, estetyka, zużycie energii, rozmiar, masa są albo mniej istotne albo trudne do zmierzenia.

Na czym polegał eksperyment? Otóż na wyciśnięciu 1 kilograma obranej marchwi, jabłek w całości i pomarańczy bez skórki. Wyciśnięty sok został zważony i zapisany w tabeli. Ceny skopiowałem z jednego z portali sprzedających sprzęt AGD.

Wyniki
W poniższej tabeli umieściłem wyniki eksperymentu. Dla każdego urządzenia mamy kolumnę z masą (w gramach) uzyskanego soku marchwiowego, jabłkowego i pomarańczowego oraz kolumnę z ceną. Są to dane wejściowe.

Tabela 1. Masa soków dla poszczególnych wyciskarek oraz ich cena począwszy od najtańszej

Druga jest tabela z wyliczonymi przeze mnie wskaźnikami:
 • Średnia wydajność - średnia arytmetyczna poszczególnych wydajności.
 • Wydajność/Cena - iloraz wydajności i ceny; im większy tym lepiej.
  Oznacza ilość soku (w gramach) otrzymaną za każdą złotówkę wydaną na sokowirówkę.
 • Znormalizowana Cena - dzielimy wszystkie ceny przez najmniejszą
  cenę, wtedy najtańszy artykuł ma wartość 1 a pozostałe są jej wielokrotnością.
 • Znormalizowana Wydajność - dzielimy wszystkie wydajności przez najmniejszą wartość.
 • Znormalizowana Cena/Wydajność - iloraz dwóch wymienionych wskaźników. Im wyższy
  tym stosunek wydajności do ceny jest korzystniejszy.

Tabela 2. Obliczone miary dla poszczególnych wyciskarek począwszy od najwydajniejszej

Wnioski
Poniższy wykres pokazuje ile soku uzyskano z wyciśnięcia marchwi, jabłka i pomarańczy w danej sokowirówce. Pierwszy wniosek jaki się nasuwa to im droższa wyciskarka tym jest wydajniejsza. Niestety zależność ta nie jest liniowa. Najwydajniejsza Angel 7500 wyciska 35% więcej soku niż mój Matstone ale jest też o prawie 250% droższy!

Wykres 1. Ilość soku [g] wyciśniętego przez wyciskarki i sokowirówki

Po drugie najgorszą wydajność mają urządzenia Catler, Magimix. Nic dziwnego, są to bowiem "tylko" tradycyjne sokowirówki. Następnie mamy wyciskarkę jednoślimakową Matstone, potem sokowirówki wolnoobrotowe i dwuślimakowe. Doskonały wynik uzyskała wolnoobrotowa sokowirówka Omega VRT330, która zajęła drugie miejsce.

Szybkoobrotowe sokowirówki oraz wyciskarka Matstone słabo sobie radzą z pomarańczami. Wyniki mają znacząco słabsze od innych maszyn, gdzie wydajność była zbliżona do jabłek. Za to Matstone nadspodziewanie dobrze radzi sobie z owocami jabłoni, biją ją tylko dwa najwydajniejsze urządzenia.

Nie da się ukryć kto jest królową wyciskarek pod względem wydajności - Angel 7500. Wyciska średnio 43% więcej soku od najsłabszej Catler 4010 i 20% więcej od drugiej w kolejności Omega VRT330. Omega jest wydajniejsza od pozostałych od kilku do kilkunastu procent, i w "średnim" przedziale cenowym. Jest lepsza i tańsza od trzeciej - Green Star Elite, która jest wielką przegraną tego porównania. Bardzo droga jak na swoje parametry i została pobita przez znacznie tańszą sokowirówkę.

Ale takie wyniki nie przychodzą łatwo ani tanio. Najwydajniejsze wyciskarki są znacznie droższe od swoich konkurentek. Angel jest 3,5 raza droższy niż najtańsza w zestawieniu Matstone i 72% droższa niż druga pod względem wydajności Omega VRT330.

Widzimy też, że wyciskarka jednoślimakowa Matstone jest wydajniejsza od dwóch zbadanych sokowirówek Magimix Le Duo Plus i Catler 4010 a jednocześnie tańsza o ok 10%. Myślę, że dokonałem dobrego wyboru nabywając moją wyciskarkę. Jest "relatywnie" tania i dosyć wydajna. Ma najlepszy współczynnik wydajności do ceny - za zapłaconą złotówkę dostajemy średnio 0,64 g soku.

Jeśli macie swoje sokowirówki lub wyciskarki i możecie przeprowadzić eksperyment z wyciśnięciem opisanych owoców i warzyw podzielcie się wynikami w komentarzach. W przyszłości opublikuję nową, ulepszoną listę.

Źródła:

70 komentarzy:

 1. Dobrze, że mówisz i o wyciskarkach i sokowirówkach, ale ten Angel marzeniem życia mego;-) i mam nadzieję, inwestycja na dłuuugie lata, a cena, rzeczywiście powala. Na dzień dziejszy dysponuję mini sokowirówką za 80 zł, służy mi dzielnie od roku, ale niestety moje potrzeby od jakiegoś czasu wzrosły i dlatego marzę o Aniołku. Kupienie taniej sokowirówki polecam tym co robią 1 kroki w sokowaniu, nie są na żadnej zdrowotnej sokowej diecie, ani nie prowadzą surowego stylu życia, albo po prostu chcą za jakiś czas zainwestować, a tańszą sokowirówkę zabierać w podróze. Najlepsze jednak wiadomo- wyciskarki. Dziękuję za ten post... Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Ania
  Jestem ciekaw jak taka sokowirówka za 80zł sobie radzi. Może kiedyś uda ci się nią wycisnąć sok z 1kg jabłek, czy marchwi (jak da radę) i podrzucić wyniki tutaj.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, czy roboty kuchenne tez moga byc uzywane do wyciskania pelnowartosciowego soku? Wlasnie zastanawiamy sie nad zakupem takowego. Mamy malo miejsca w kuchni i chyba lepszym rozwiazaniem byloby urzadzenie kombi... Ciekawa jestem opinii. Pozdrawiam seredcznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Robot raczej zrobi ci "szejka" czyli zmiksuje wszystko na jednolitą masę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sokowirówka radzi sobie nie najlepiej, ale niestety finanse nie pozwalają na zmianę;-(, wiesz nigdy nie sprawdzałam od strony technicznej ile mi ona soku wyciska powiedzmy z 1kg, a to z kilku powodów: nie były mi te dane potrzebne, nie wiem co bym zrobiła z 1 litrem soku;-), a i pewnie odiany jabłek są mniej lub bardziej podatne na wyciskanie soku. Jeśli zdarzy mi sie potzreba wyduszenia takiej ilosci podziele się danymi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. @Ania
  Dzięki za komantarz. Po pierwsze nie chodzi o litr soku tylko o 1 kg jabłek. A z tego wyjdzie jakieś 600-700 g soku. Po drugie wcale nie musi być kilogram. Wystarczy że a) zważysz owoce przed wyciśnięciem, b) zważysz wyciśnęty sok c) ja już sobie policzę jaka jest wydajność z 1 kg :-). Tylko tu przydałaby się dobra waga.

  W każdym razie jak kiedyś Ci się będzie chciało coś takiego zrobić to podeślij wyniki. Ciekawe by było porównać takie maleństwo za 80 zł z tymi kombajnami za 3000 zł.

  Jak widać w moich postach ja nigdy nie bawiłem się w dokładne odmierzanie 1kg surowca. Wyciskałem co miałem a resztę sobie wyliczyłem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za wyjaśnienie o co w tym chodzi, przy okazji wyszło na to, że niedokładnie wczytywałam się w Twoje starsze posty;-). Waga...no właśnie...jakby to rzec: nie mam tu wagi, jest to sprzęt nie potrzebny mi w kuchni i nie posiadam, więc czy to zważyć?;-). Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam!
  Wczytałam się w wyliczenia- bardzo interesujące! Jednak trzeba w tym wszystkim się zastanowić ile soków pijemy i ile płacimy za owoce (warzywa). I przeliczyć to na wydawane pieniądze. A wtedy pozorna oszczędność może okazać się stratą. Ja zainwestowałam właśnie w Angel i wierz mi zanim ją z mężem kupiliśmy też szukaliśmy danych i przliczeliśmy:)
  Więc może moje przeliczenie pozwoli ludziom zadecydować co dla nich oszczędniejsze.
  Założenia biorę od Ciebie.
  1. Średnia wydajność Angel 7500 to 821 gram z litra (jabłka, marchew, pomarańcz)
  2. Matstone 610 gram
  wyliczenie: 821/610*100%=135% czyli Angelina wyciska 35% soku więcej co podałeś.
  3. Dla uproszczenia przyjęłam, że 100 gram soku to 100ml (różnica jest pewnie niewielka- ale to nie ważne bo założnie dotyczy zarówno Angel jak i Mastone) więc proporcje zachowane:)
  Wg moich obliczneń , żeby uzyskać litr soku (1000ml) ja potrzebuje 1,22 kg a Ty 1,63 kg surowca.
  Obliczenia: 1/x=821/1000 z tego wychodzi x=1,22 kg
  1/x=610/1000 wychodzi x=1,63 kg

  4. Teraz średnia cena owoców u mnie wyszło mi, że przeciętnie płacę 1,5 euro za kg (choć jeśli są to organiczne to płacę ok 2,5 euro)

  Wyliczenia dla Angel: jeśli jeden kilogram kosztuje 1,5 euro to 1,22 kg (potrzebne na litr soku) kosztuje mnie 1,83 euro.
  1 kg=1,5 euro
  1,22kg=x euro
  1/122=1,5/x
  x=1,83 euro

  Wyliczenia dla Mastone: jeśli jeden kilogram kosztuje 1,5 euro to 1,63 kg (potrzebne na litr soku) kosztuje 2,45 euro.
  Więc gdybym miała Twoją wyciskarkę to każdy litr soku kosztowałby mnie o 62 centy więcej. Bo potrzebuje więcej surowca.

  Teraz przeliczenie cen wyciskarek na euro/
  Angel podajesz 3300/4=825 euro
  Mastone 950/4=237,5 euro
  (przy założeniu kursu euro 4 pln co też nie ma tutaj znaczenia bo założenie to samo dla dwóch wyciskarek).

  Różnica w cenie: 587,5 euro.

  Założenie, że piję litr soku dziennie czyli rocznie 365 litrów.
  365 dni x 0,62 euro(to te 62 centy różnicy w cenie wytworzenia)= 226,3 euro
  Czyli po roku pijąc litr soków dziennie oszczędzam 226,3 euro.

  Po dwóch latach i 6 miesiącach zaoszczędziłabym już tyle ile wynosi różnica w cenie 587,5 euro.

  Jeśli założę sobię, że soki będę piła 10 lat (przy założeniu cen dzisiejszych) to przez te następne 7,5 roku (po wyrównaniu się różnicy w cenie- ja zaoszczędzę ponad 1600 euro)

  A prawda jest taka, że nasza 3 osobowa rodzina wypija łącznie ok 2 litrów soków dziennie. A cena za owoce jest wyższa niż 1,5 euro za kilogram- bo staramy się kupować na ile można organiczne. Angeline mamy prawie rok i sądzę, że już teraz zwróciła się nam róznica w cenie.

  No to się rozpisałam. Na zakończenie dodam, że każdemu polecam przeliczenie sobie samemu ile soków i za jaką cenę będzie pił:)
  Pozdrawiam!
  Kaja

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam nadzieje, że nie uraziłam Cię w żaden sposób. Jak to powiedzieć każdy swojego broni (swojej wyciskarki:) Mogę tylko powiedzieć, że nie opłaca się kupować Angel jeśli mało soków pijemy, zakładamy pić krócej niż 5 lat, lub po naprawdę śmiesznych pieniądzach kupujemy to co wyciskamy:)

  Ja to z zawodu księgową jestem i mam takie spatrzenie, że przeliczam wszystko:)

  OdpowiedzUsuń
 10. @Kaja,
  Super komentarz. Dzięki za te wszystkie wyliczenia. Oczywiście się z nimi zgadzam. W tym zestawieniu po prostu nie brałem pod uwagę "amortyzacji" wyciskarki.

  A nawet używając mojej "nie tak wydajnej" Matstone mam super sok taniej niż badziewie z kartonika: http://sokomaniak.blogspot.com/2010/07/sok-domowy-tanszy-niz-sklepowy.html

  OdpowiedzUsuń
 11. @Sokomaniak
  sorry za off-top ale nie mogę nigdzie znaleźć do ciebie kontaktu.
  Ta cyfrowa wagę i suwmiarka, o której pisałeś na gold blogu to jedno urządzenie, czy dwa? Bo nie mogę znaleźć takiego kombo na aukcjach.

  OdpowiedzUsuń
 12. @Marek
  Odpowiedziałem pod tamtym postem, żeby tu nie "mącić" ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam.A jeśli komuś nie zależy na tych wszystkich wyliczeniach a chodzi przede wszystkim o to aby samemu sobie zrobić sok i wiedzieć co się pije a budżet domowy nie pozwala na zakup "mercedesa" to jakiego "vw" byscie mogli polecić?

  OdpowiedzUsuń
 14. @Anonimowy
  Ania powyżej napisała, że ma taką za 80 zł, ja nawet znalazłem za 63 zł. Wystarczy poszukać w sieci np na Allegro.

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajnie ze wszystko porownales ale drażni mnie trochę to ze zamiennie nazywasz wyciskarki sokowirowkami (Omega to nie sokowirowka). Ci którzy nie znają tematu maja pózniej mylny obraz a przecież zasad działania no i oczywiście jakość soku z tych urządzeń jest baaardzo różna :-)

  Co do wyciskarek to ja swoją Omege 8006 uważam za najlepszą inwestycje jeśli chodzi o sprzęt kuchenny, zastanawialam się nad Angel i chociaż wiem ze jest bardziej wydajna to jednak o polowe jest droższa i nie było mnie na nią stać :-(
  Tak czy tak uważam ze moj wybór Omegi był znakomity :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. @edysqa - wydaje mi się, ze sokowirówka utarła się w umysłach ludzkich jako urządzenie do wyciskania soku, niezależnie od sposobu w jaki to robi. Natomiast wyciskarka to już bardziej 'techniczny' termin - typ sokowirówki, która miażdży i wyciska produkty a nie uciera.

  Używanie tylko słowa wyciskarka może być niezrozumiałe dla sporej grupy ludzi. Ja sam jeszcze jakiś czas temu nie miałem w ogóle pojęcia o wyciskarkach.

  Po angielsku jest łatwiej bo mamy juicer - czyli 'sokarkę'. centrifugal jucicer - sokarkę szybkoobrotową (sokowirówka) i masticating juicer sokarkę miażdżacą (wyciskarka).

  OdpowiedzUsuń
 17. @Sokomaniak: Co powiesz na dodanie Healthy Juicer do zestawienia?

  OdpowiedzUsuń
 18. @Anonimowy - jeśli masz taką sokowirówkę to wyciśnij wspomniane owoce i warzywa i umieść tu swoje wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 19. Solostar (wersja 1 chyba) kilkuletnia ;)
  Wyniki: przedmiot badań marchewka (ilość soku z marchwii chyba może być różna, różnica to pewnie jakość warzywa) Marchew Irlandzka, zimowa.

  -waga pojemnika: 159g
  marchew wraz z pojemniem: 825g
  Sama marchew - 667g

  Wyciśniety sok: 550g
  (bez pojemnika:391)
  Suche wióry: 393g
  (bez pojemnika:234g)

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam!

  Swietny blog mozna poweidziec portal;)
  Natomiast porownanie troche mnie zniesmaczylo mianowicie chodzi mi o dwei wyciksarki Hurom i Omega VRT330. Mianowicie Hurom'a mozna kupic juz za 1200 zl coz decydowanie podnosi jego pozycje w tabelach bo podana jest cena 1480 zl. Omega sklada sie z identycnych podzespolow i ma identyczna moc. mialem przyjemnosc wyciskac soki i jednym i drugim rozmica dochodzila moze do 1/4 zwyklej szkalnki co mozna zrzucic na kark roznorodnosci owocow bo przeceiz nie kazde jablko jest rownie soczyste ;). Takze polecam Hurom'a no i mozna sobie zaoszczedzic troche czasu kupijac dodatkowe sitka ;). A sprostuje troche ok sa Hurom'y i za 1480 tyle ze sredbro czarne. Biale za 1200 spokojnie sie kupi i jest stabilniejszy niz Omega. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. @Sylwia - czyli wydajność dla marchewki wyniosla 58.6%. Brawo! Lepiej niż moj Matstone ;(

  @Anonimowy - ceny bralem z jednej strony by byly reprezentatywne i porownywalne. Owszem pewnie mozna bylo je kupic taniej, tego nie neguje. Mozna je dzis kupic taniej a na pewno beda jeszcze tansze z uplywem czasu.

  OdpowiedzUsuń
 22. do Sokomaniak - chodzi mi o to ze Hurom wypadl zdecydowanie za nisko. Mam tu na mysli fakt ze on naprawde pracuje tak samo jak Omega przeceiz to ten sam silnik moc mysl techniczna itp. ;) zatem polecam no i jest estetyczny szybki i robienie sokow w nim to frajda :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Witajcie!
  Mniej więcej od 8 mies ja i cała moja rodzinka bawimy sie w wyciskanie soczków i nie mówię tu o jeden na tydzień ale raczej minimum 1 dziennie lub czasem 3 soki na dzień.
  Zanim kupilismy nasza wyciskarke "Omega" (dokładnie to samo co "Hurom" tylko inaczej sie nazywa) zastanowilismy sie co tak naprawde jest ważne dla nas ważne w wyciskarce, co mogłoby nam przeszkodzić w systematycznym robieniu soków a co pomóc. Robiąc taki rachunek łatwo mozna zauważyc ze łatwość i czas robienia soku odgrywa tu kluczowa rolę...Wyciskarki typu Hurom sa to wyciskarki które nie wymagaja duzo wysiłku, sok wyciska sie sam tylko wrzucasz kawałki warzyw czy owoców i juz...dodatkowo zajmuje mało miejsca ze względu na swój design.
  Jestem zwolenniczka tej wyciskarki i nie zamieniłabym jej na żadna inna, do tego ma bardzo dobre osiagi jesli chodzi o ilosc soku z poszczególnych warzyw czy owoców jak równiez trawy pszenicznej, mało tego nie podgrzewa soku dzieki czemu enzymy sa zachowane niemalże w całości.
  Robienie soków to super zabawa nawet z dziecmi, wystarczy wszystko przydotowac wczesniej i tak jak ja z moim męzem staramy się zaangazowac nasza starsza 4 latnia córeczke do robienia soków z nami, ona ma przy tym ubaw wrzuca kawałki owoców czy warzyw do dziurki i widzi jak soczek płynie z jednej strony a z drugiej cos "twardszego" niezłą ma przy tym zabawe a przy okazji od malego wszczepaiamy w niej nawyk picia soków. Warto pomysleć o dobrym sprzecie a w dodatku bezpiecznym.

  madziunia82@gmail.com

  Pijcie soczki bo sa zdrowe i pyszne!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. UWAGA!!!!


  Po przeczytaniu tego artykółu kupiłem wyciskarke Matstone, bo 600g soku z 1KG to całkiem sporo, po za tym sam autor zachwala sprzęt. Po wyjęciu z opakowania zaskoczyła mnie jakość plastików, użyto chyba najtańszego plastiku, jakość spasowania materiałów na 2+. OKej powiedzialem sobie, ma 5 lat gwarancji to musi być trwała.
  Przygotowałem 3,5kg owoców i zacząłem mielić.
  Sprzęt zachowywał się soku! jak by miał wytrzymać maksymalie kilka dni, po 20min czuć było jakieś dziwne zapachy. Ale to nic, bo największym zaskoczeniem była ilość pozyskanego soku!
  z 3,5kg warzyw otrzymałem 1litr
  760zł za takie gówno! W życiu kupiłem już sproro sprzętu, ale jeszcze z niczego nie bylem tak bardzo nie zadowolony. W myślach przeklinałem autora tej strony, jak by to coś miało pomóc.
  Żeby tego było mało to co chwile wyciskarka się zapycha. Wartość tego sprzętu wyceniam na 80-120zł


  Wydaje mi się, że gościu sam kupił tandete i zamiast przyznać się publicznie do błędu i tym samym zaoszczędzić pieniędzy i czasu innym, to jak to wielu ludzi czyni zrobił wszystko, żeby udowodnić, że dokonał dobrego zakupu.
  Lub sam sprzedaje te sprzety na Allegro i zamroził dużo kasy kupując te gówniane wyciskarki.


  NIE POLECAM TEGO SPRZĘTU!
  760ZŁ WYWLONE W BŁOTO

  OdpowiedzUsuń
 25. Ciąg dalszy do komentarza powyżej.

  Zaraz po tym jak maszynka ochłonęła, wziąłem te pulpe i przemieliłem jeszcze raz, upieprzyłem przy tym pół kuchni, ale za to otrzymałem dodatkowy litr soku! to już jest stosunek 2l soku z 3,5kg a to już coś. Przemiele to jeszcze raz i może teraz wyjdzie 600g z 1KG

  Ale czas operacji wyjdzie ok 3 godziny z myciem i krojeniem.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ha! Cóż obudowa jest plastikowa to fakt ale tak samo każdej innej wyciskarki - oprócz Angel.

  Nie wiem jak wyciskałeś swoje owoce ale może za dużo pakowałeś i za mocno upychałeś? Mi się nigdy nie zapchała i nigdy nie śmierdziała.

  Proszę nie winić mnie (autora strony). Insynuacje są zbędę i błędne. Po pierwsze, ze swojej wyciskarki jestem bardzo zadowolony i po drugie nie zajmuje się handlem nimi.

  OdpowiedzUsuń
 27. Kochani poradźcie która wyciskarka zrobi sok taki jak kupuje się w supermarketach które wyciskają przy kliencie. Na urządzenie mogę przeznaczyć 2500 zł .

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie wiem jakie soki wyciskają w supermarkecie przy kliencie :( Może trzeba się sytać obsługi co to za maszyna i ile kosztuje?

  OdpowiedzUsuń
 29. Hej,
  kupiłem sokowirówkę Zelmer 477A, z dwóch eksperymentów na marchwi (oba ponad 1 kg surowca) wydajność wyniosła 52% i 55%.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 30. To znowu ja. Za radami w Sieci wrzuciłem odpad do ponownego przemielenia (ponownie 2. bieg) i otrzymałem prawie pół szklanki dodatkowego soku. Wydajność dla tej partii wzrosła z 52% do 58%.

  OdpowiedzUsuń
 31. @TomaszN: Dzięki za podzielenie się wynikami.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam,

  Z informacji w internecie (filmy,tekst, maile od uzytkowników) mam kilka benchmarków dla marchwi (rozne osoby , inna marchew) z jednego przemiału:
  -wyciskarka oscar neo 1000 : 40%,50%
  -omega 8006 : 40%,50% i 70%! (tak zapewnia mnie jedna użytkowniczka)
  - oscar 900 :40%
  - matstone: okolo 50%

  Wyzsze wyniki uzyskiwały wyciskarki typu hurom oraz dwuślimakowe (ale to być moze specjalna marchew)

  ze wzgledu na cene zamówielm model neo 1000 . Jak dojdzie podzielę się wynikami.

  pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 33. @Paweł - dzięki za wyliczenia.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam ponownie,
  Dziś w końcu przetestowałem nowy nabytek OSCAR 1000
  Może zacznę od wyników:
  - jabłka (miękkie trochę leżały) - katastrofa = mus i zatkana wyciskarka..
  - jablka twarde (specjalnie zakupione) - wynik dobry 61% uzysku wyciskarka nie zapchana ale jakby bylo wiecej niż 0,5kg pewnie by sie zapchala wiec pewnie trzeba marchwia przepychac. Konstystencja bardzo dobra - mala pianka na wierzchu
  - marchew stara - 47%, po ponownym przetworzeniu pulpy razem 56%
  - marchew swieza twarda - 66%
  Tak więc jak wspominalem inni na omedze uzyskiwali ponad 70%..dobry warzywo/owoc to podstawa..
  Jutro przetestuję pomarańcza winogrono itp.
  Generalnie jest dobrze lecz juz po kilku przetworzeniach wyciskarka wydaje dziwne dzwieki przy pracy..ocieranie sie elemenentów (chyba silikonowych częsci) , ale mimo to wyciska tak samo
  Mycie błyskawiczne po marchwi , po orzechach juz bylo duzo gorzej..ale tez nie tak zle.
  pozdrawiam,
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 35. Hmm zastanawiam się nad jakąś wyciskarką, ale informacje tutaj wcale nie pomagają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Zelmer JP1500 - za ok. 750 na Allegro
   Wojtek

   Usuń
 36. dalsze rezultaty:
  -jabłka zielone twarde z importu 72%
  Jeżeli jabłka sa nie dośc twarde powstaje mus lub bardzo mało soku i zapycha się wyciskarka. Jedyny sposób na miękkie jabłka to wyciskac je razem z marchwią.
  -pomarancze 70%
  -winogrono 80%
  - żurawina 40%
  Jesli chodzi o firmę to róznic w efektywności pomiędzy matstone, omega i oscar (najnowsze modele) nie widac. Róznica w cenie oraz dlugosci gwarancji. Co ciekawe najdrozsza w Polsce omega jest duzo tańsza od Oscara w Australii..wszystko zależy od popytu i dystrybutora

  OdpowiedzUsuń
 37. jakieś opinie o Zelmerze JP 1500? ktoś miał do czynienia?

  OdpowiedzUsuń
 38. Tez bym chciał usłyszeć opinie na temat ZELMER JP 1500, jeszcze biorę pod uwagę Matstone 6in1 cena podobna tylko która bardziej wydajna ??

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam serdecznie.
  Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat wyciskarki Zelmer JP 1500? Jak szybko się eksploatuje czy wydajność jest porównywalna do Matstone 6in1.

  Szukam sprzętu i już różne komentarze wyczytałem na temat Zelmera, ale nie wiem jak do tego podejść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam wszystkich!
   Nie mam porównania z wymienionymi przez autora, ale wg mnie zelmer JP1500 jest całkiem ciekawą alternatywą.
   Nie robiłem testów wydajności, bo nie miałem potrzeby. Metodycznie to nie jest proste, bo wszystko zależy od dojrzałości owoców i świeżości warzyw, więc trzeba by postawić wszystkie maszyny i użyć takich samych surowców.
   Robię soki owocowe (różnie ale zazwyczaj jabłko, gruszka, ananas, melon, kiwi, pomarańcze) codziennie rano - ok. 1,5-2 litrów i cała procedura zajmuje mi 25-30 minut (mycie owoców, krojenie, wyciskanie, rozlewanie do butelek, sprzątanie i mycie urządzenia - to ostatnie jakieś 3-5 min.)
   Cena - obecnie ok. 700 - w styczniu było 850 (Allegro) IdiotMarkt chciał 999.
   Nie ma porównania do tradycyjnych sokowirówek - mój sok jest z miąższem i nie rozwarstwia się nieapetycznie, ilość wytłoczyn przy niektórych owocach prawie niezauważalna (np. ananas, pomarańcza czy kiwi).
   To tyle lub aż tyla za tym urządzeniem.
   Aha, nie sądzę aby Angel 7500 był 4 razy lepszy aby zrównoważyć możliwości/cena. Wydaje mi się, że można zelmera porównywać z Huromem jest chyba podobnie zbudowany, trochę droższy, ale ma 5 lat gwarancji i możliwość zastosowania sita o większych otworach, jak ktoś lubi bardzo "mięsiste" soki.

   Usuń
 40. czym się różni wyciskarka od sokowirówki bo zgupiałam...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sokowirówka ściera owoce i warzywa a sok spływa pod wpływem siły odśrodkowej z bardzo szybko wirującego bębna. Natomiast wyciskarka obraca się bardzo wolno jakiś 1 obrót na sekundę a wałek w środku miażdży i wyciska sok wypychając masę przez sitko.

   Usuń
 41. Kurcze, świetne są te sprzęty, szkoda, że na chwilę obecną mnie na nie nie stać no ale mała sokowirówka za 300zł aktualnie jeszcze wyrabia(dla 1 osoby):)

  OdpowiedzUsuń
 42. Witam, Myślę o zakupie wyciskarki. Waham się pomiędzy omega, huronem i matstonem.Mam pytanie do użytkowników. która jest najbardziej wytrzymała? Bo jeżeli Matstone ma paść po 5 latach(tyle trwa gwarancja na części)to wole zainwestować w droższą. Która jest najlepsza? czy mieliście z nimi problemy techniczne. Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 43. Omega ma certyfikaty żywnościowe na wszystkie elementy mające kontakt z przerabianym produktem.
  Tutaj może być powód wyższej ceny.
  Potrafi ktoś to zweryfikować?

  OdpowiedzUsuń
 44. Witam. Czytam i nie dowierzam. Tyle spamu już dawno nie widziałem. @(sprzedawcy). Reklama dzwignią handu, ale wciskanie się z perfidnym nakłanianiem do zakupu tego, czy owego modelu tylko zniechęciło mnie i dziękuję. Miał to być prezent dla kogoś bliskiego, a tu takie rozczarowanie. Mało jest informacji od użytkowników sprzętu, a mnóstwo od sprzedawców, Nie zaryzykuję wydania 1000 z hakiem. Może kiedyś, jak społeczeństwo nabierze praktyki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja do niczego nie nakłaniałem tylko prezentowałem swoją wyciskarkę. Komentarze od użytkowników są i to pozytywne i negatywne więc nie rozumiem zarzutów.

   Usuń
 45. Mam Oscara 1000 od ok miesiąca, dziwią mnie trochę wasze porównania z jabłkami marchewkami i resztą owoców, bo te cuda można jeść surowe i ze względu na dużą zawartość cukru nie powinno się ich jest zbyt wiele, ale dieta to inny temat.

  Mam ją tylko po to żeby wyciskać zielone warzywa i tu sprawdza się rewelacyjnie, cisnę przez nią szpinak, brokuł i różne rodzaje sałat, kapust i tylko dlatego że nie zjadł bym ich w takich ilościach bez przetworzenia. Na ponad litr soku schodzą dwa średniej wielkości sitka tych warzyw. Co ciekawe ilościowo soku jest więcej niż odpadu, oto mi chodziło.

  Ok kwestie cen po pierwsze przyjrzyjcie się że oscar 1000 i omega 8006 mają ten sam świder w oscarze jest końcówką regulując ścisk ( moim zdaniem nie potrzebna, bo cisnę i tak na najtwardszym) obie firmy chwalą się że świder wykonany z ultemu, szukałem dalej i okazało się że oscar 900 to to samo co stara omega... Napisałem do paru firm i poczytałem na obcych forach no i chyba już wiem dlaczego nigdzie nie mogłem znaleźć porównania nowego oscara z omegą. Prawdopodobnie jest jeden producent sprzedaje do kilku marek, nie wnikałem na jakich zasadach prawnych itp. Stąd też odpowiedz na różnice cenową w Austrii gdzie oscar jest droższy od omegi, odwrotnie niż w Polsce. Po prostu inny marketing :) Mam nadzieje, że w końcu ktoś zrobi rzetelne porównanie tych wg mnie identycznych modeli. Plastik wygląda na całkiem solidny i dopasowany, zdziwiła mnie waga bo to chyba 4kg. Są zarysowania na plastikach ale używam jej codziennie i jakoś szczególnie nie dbam.

  Co do tej całej plątaniny wśród reklam i marketingu... Wyciskarka to trochę inna maszynka do mięsa zasada ta sama inna budowa świdra itp. Cena niestety kilka razy wyższa, no ale maszynkę do mięsa z moich znajomych ma większość, wyciskarkę narazie tylko ja :), koszt sprowadzenia huroma VRT (kiedyś to przeliczałem) wyszło mi ok 250 - 300 złotych jak dobrze pamiętam przy zamówieniu na 1000 sztuk od producenta nie wiem jakie są koszty marketingu itp. ale sami widzicie jakie są marże. Piszę to bo trochę się naszukałem na internecie zanim wybrałem, a w sumie to w nadziei że ktoś wyprodukuje pożądaną dostawkę do maszynek do mięsa i każdy będzie mógł pić zdrowe soki bez szczypania się o cenę :)

  Jak mi dojrzeją jabłka to je przemiele i porobie zdjęcia i wam pokaże, Jeżeli jest ktoś z okolić Rybnika i ma omegę 8006 to jak znajdzie czas i chęci to proszę o kontakt zrobimy porównanie i ładnie udokumentujemy :) chyba, że postraszą nas pozwamami właściciele marek :)

  Pozdrawiam
  pmetek@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uprzedzająć ekonomiczne kwestie. Zdaję sobie sprawę ze stratami zamrożenia 300 tys zł, utrzymaniem, reklamą i tak dalej... nie wiem ile zajełaby detaliczna sprzedaż, ale od firmy od której kupiłem, a głownie sprzedają wyciskarki miałem numer faktury powyżej 2000, czyli wyszło,że dziennie sprzedają ok 13 swoich produktów, a cisną głównie przez internet. Mam nadzieje, że takie informację pobudzą trochę konkurencję :)

   Usuń
 46. Ciekawe, na poslkich forach wysyp pochwał wyciskarek Huroma, na zachodnich je objeżdżają za fatalne uszczelki i silikon, które szybko się rozciągają i rozwalają, na które to nie ma gwarancji, a już w ogóle nie można ich kupić. Są jeszcze inne niedociągnięcia tych wyciskarek, jak choćby słaba stabilność, chybocenie się i problemy z wydolnością/mocą silnika. Wyciągam wniosek, że większość tych pochwał pisanych u nas o Huromie pisana jest przez sprzewdawców. Biorac pod uwagę, że każą sobie za niego płacić niemal 1500zł, to dwukrotna wyższa cena za doskonałego Angela nie wydaje się aż taka wielka. Sam stoję przed decyzją kupna wyciskarki i nie wiem co wybrać. Wolę jednak opierać się na opisach użytkowników na forach zachodnich bo większość tych w naszym kraju pachnie marketingową twórczością sprzedawców i przedstawicieli.

  Ten blog i test jest wyjątkiem, za który dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bzdury piszą... mam Hurom HU 500. Marchew, burak, seler, sałata, szpinak, kapusta, jabłka - zero problemów. Niedawno wycisnąłem litr soku z samego rabarbaru - w trakcie wyciskania dwa razy musiałem czyścić sito bo się zapchało takimi drobnymi włóknami, mimo to nie korzystałem jeszcze ani razu z rewerse.

   Usuń
 47. Szukam info o tych modelach : Healthy Juicer Electric/Lexen http://www.healthyjuicer.com/healthy-juicer-electric.html, i polska strona http://www.eujuicers.pl/pl/katalog/sokowirowki-i-wyciskarki/dla-domu/wyciskarki-jednoslimakowe/healthy-juicer-electric-srebrna , Oskar Da- 1000 http://www.energiseyourlife.com/products/Oscar-Neo-Juicer-DA-1000-GE-ULTEM-TUFF-in-White-Chrome-Black-and-Wine-Red .html, i polska str http://www.eujuicers.pl/pl/katalog/sokowirowki-i-wyciskarki/dla-domu/wyciskarki-jednoslimakowe/oscar-da-1000-chrom. Czy w Oskarze skoro to ten sam producent co Hurom uszczelki szybko nalezy wynieniac i co to znaczy szybko po ilu kg warzyw/lat i ile kosztuja nowe? czy mozna samemu wymienic??? A co do obu Oskara i Lexena jaka jest ich wydajnosc? Jak ktos wie prosze o odpowiedz! mysle, ze warto sie takimi prostymi modelami zainteresowac, doczytalem ze na silnik Lexena daja w USA 50 lat gwarancji a w PL tylko 8 ciekawe. Prosze o komentarze. Pozdrawiam Pablo.

  OdpowiedzUsuń
 48. piszcie, jest ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 49. więc sam poszukałem, pojawiła się wyciskarka koreańska: www.kuvings.com sprzedawana w Polsce po ok. 1800zł...silnik 250W, Hmm a ktoś stosował przystawkę do owoców Zelmera nakładaną na klasyczną maszynkę do mięsa? Zelmer 986.82 zestaw kosztuje 300zł

  OdpowiedzUsuń
 50. ja również szukam ostatnio informacji na temat wyciskarek i czytam różne wpisy,trafiłam na Kuvingsa na kilku blogach ale ewidentnie wpisy pochodzą od tego samego "zadowolonego klienta" , który zakupił żonie fantastyczny sprzęt - na każdym forum w innym kolorze, pozostałe zalety produktu się powtarzają.
  Jednak parametry techniczne wydają się być ciekawe i nadal rozważam zakup tego sprzętu.

  OdpowiedzUsuń
 51. Hejka ja też znalazłem w miarę tanią wyciskarkę Lexen Electric Healthy Juicer zamierzam ją nabyć kosztuje 710zł na youtubie jest filmik który porównuje ją z najlepszymi tego typu i nie wypada najgorzej proszę o jakieś opinie na jej temat aha z tą gwarancją to prawda 8 lat na silnik 2 lata na części a w USA o wiele dłuższa jest. Sorki za za błędy i bałagan w pisowni ale pisałem na szybko , pozdrawiam i czekam na jakąś opinie

  OdpowiedzUsuń
 52. Ja posiadam wyciskarke marki Clarus praktucznie to samo co sprzet autora tylko cena hahaha 200 zl na allegro dawniej byla w biedronce. Zobaczcie sobie sami takie tanie cudenko wydajnosc rewelacyjna jak na ta cene mysle ze wydajnoscia nie ulega ani kropli od sprzetu w granicy cenowej do 1500 zl. A moze to i nawet to samo tylko kwestia firmy.

  OdpowiedzUsuń
 53. Witam! na rynku pojawila sie nowa ciekawa alternatywa: MOULINEX ZU 5008. Dlugo rozgladamy sie z mezem za dobra wyciskarka w rozsadnej cenie (do 1000zl). Do tej pory bylismy najbardziej przekonani do Zelmer JP1500, z tym ze nie ma ona opcji robienia musow, sorbetow itp.

  Czy ktos moze podzielic sie doswiadczeniem z wyciskarka MOULINEX ZU 5008? w szczegolnosci interesuje mnie wydajnosc w porownaniu z omawianymi tutaj modelami (tzn. ilosc soku z kg.produktow) oraz na na ile czasochlonna jest obsluga (przygotowanie produktow, wyciskanie soku, mycie wyciskarki).... dziekuje z gory za odpowiedzi!

  OdpowiedzUsuń
 54. Witam ;-) Też zwróciłem uwagę na ten model MOULINEX ZU 5008 - w porównaniu z innymi ma jak podaje producent - mocniejszy silnik, bo 300 WAT, ale co ciekawe - cały ten sprzęt waży tylko 3 kg... i na tym trójnogu, nie wiem, czy to może być stabilne.
  Ja jak na razie zrobiłem takie porównanie:
  nazwa cena moc Vat obr./min. Rozm otw wsad waga Gwar silnik / części:
  Cooksense HD (HD-8801) 1 130 zł 200 47 50 x 38 mm 8.3 kg 5 lat / 12 miesięcy
  Hurom HU-400 1 270 zł 150 70 45 x 35 mm 6.2 kg 10 lat
  Omega VRT 350 HD 1 270 zł 150 80 70 x 38 mm 5.2 kg 10 lat / 2 lata
  GORENJE JC 4800 VMX 741 zł 150 6.5 kg 2 lata
  Angel 5500 3 650 zł 150 82 43 mm 9.5 kg 5 lat / 3 lata
  Zelmer JP1500 780 zł 150 40 7.8 kg 2 lata
  Moulinex ZU5008 800 zł 300 3 otwory 3 kg 2 lata
  Oscar DA-1000 1 200 zł 150 80 6.5 kg 20 lat/5 lat
  Oscar Neo DA-1000 1 200 zł 200 75 38 mm 6 kg 20 lat/5 lat
  Matstone 6w1 1 090 zł 200 80 35 mm 6.5 kg 12 lat/ 5 lat

  Przymierzam się do kupna - w moim mieście mogę kupić tylko Zelmera, ale on mi się nie podoba. Wydaje mi się, że lepsze są wyciskarki jednoślimakowe poziome niż te pionowe. Myślę, że ten ślimak w poziomych jest dłuższy - w Zelmerze jest np. taki krótki i pękaty. Chciałem kupić tego Neo Oskara, ale na zagranicznych forach co niektórzy trochę na niego psioczyli, że niby gwarancja długa, ale jak ktoś chciał po pewnym czasie (nie przekraczającym 5 lat) wymienić sitko, to musiał za to zapłacić. Ten Matstone chyba w niczym mu nie ustępuje...
  Dla mnie bardziej liczyłaby się jakość materiałów, czy wykonania danej wyciskarki, niż różnica 10% wyciśniętego soku, bo np. te same warzywa pół godziny wcześniej można pokropić wodą a potem na youtube prezentować testy.
  Ostatnio na allegro ktoś wystawiał tą wyciskarkę Moulinex z nadłamaną częscią w miejscu gdzie są te 3 otwory za jakieś niecałe 400 zł.

  OdpowiedzUsuń
 55. No i z tą jakością materiałów sprawa się skomplikowała...
  Poczytałem trochę o bisfenolu i 90% wyciskarek nie spełnia kryterium BPA Free.

  OdpowiedzUsuń
 56. Jakby ktoś z Was szukał taniej i niezawodnej wyciskarki to z ręką na sercu mogę polecić Haier HCJ 2110 - kupiłam ja za niespełna 80 zł (z wysyłką niecałe 100 zł) w sklepie internetowym bo w moim miasteczku w jedynym sklepie agd nie było podobnej sokowirówki. Ogólnie wyciskarka ma bardzo prostą konstrukcję, nie ma się tam co zepsuć czy ułamać no i co najważniejsze dla mnie - można spokojnie myć w zmywarce. Tak że ogólnie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 57. Zamówiłem Hurom HU-500
  z rabatem 3% za lajka z facebooka.
  czekam na dostawę.

  OdpowiedzUsuń
 58. ja tez uzywam tego Haiera juz od dluzszego czasu i bardzo sobie chwale. bez problemu oddziela pestki od soku, mozna go myc w zmywarce i ma tez dwa rozne stozki, wiec do tej wyciskarki pasuje praktycnzie kazdy owoc :) niekoniecznie trzeba dawac wielkie pieniadze, skoro duzo taniej mozna zakupic solidny sprzet

  OdpowiedzUsuń
 59. Najlepsze to nie są sokowirówki, tylko wyciskarki :D miałam sprzęt Philipsa, przepalił się i szukam czegoś niedrogiego innej firmy. Chyba zaryzykuje tego Haiera, bo sprawdzałam po internecie to neidrogo chodzi, a wygląd i funkcjonalność bardzo fajna no i mycie w zmywarce na +

  OdpowiedzUsuń
 60. ja sie zdecydowalam na tego haiera co podajecie, mam inne ich sprzety w domu i dzialaja od dluzszego czasu, wiec licze, ze ta wyciskarka mnie tez nie zawiedzie :)

  wzielam stad http://allegro.pl/wyciskarka-do-cytrusow-haier-hcj-2110-85w-inox-i3438953921.html, dobra cena chyba jak podajecie, ze kolo stowki chodzi :) mam nadzieje, ze dojdzie przed weekendem :)

  OdpowiedzUsuń
 61. Haier to ogólnie jest sprawdzoną i solidną firmą na zachodzie, też mi doszła teraz do wyposażenia wyciskarka od nich, a miałam już wcześniej lodówkę i blender :)

  OdpowiedzUsuń
 62. A ja sie zastanawiam wlasnie, bo z jednejk strony cena jest dobra i zostalo malo dni do konca tej aukcji, a z drugiej nei wiem, czy wycisaknie mi sie nei znudzi... chociaz w sumie to malo trace bo i tak jest tanio jak na cytrusowa elektryczna wycisakre, a jakiegos pomarancza zawsze sie wycisnie :D jno i przekonam sie, czy sok bez syfu faktycznie jest taki dofbry :D

  OdpowiedzUsuń
 63. pewnie, że spróbuj :) jak mówisz sama nic nie tracisz bo pieniądze małe ;)a moze akurat dzieki temu taniemu Haierowi nabierzesz ochoty na jakas profesjonalna wyciskare za ponad tysiaka ;) jak bedziesz brala z allegro to polecam tez z tej aukcji co wyzej, bo od tego uzytkownika Satysfakcja bralam juz kilka rzeczy i bylo spoko, wiec sie nie sparzysz ;)

  OdpowiedzUsuń
 64. Na dzień dzisiejszy jeśli robić sok, to tylko z wyciskarki wolnoobrotowej. Jak ktoś trafnie zauważył w sokowirówce przez wysokie obroty i temperaturę niszczy się cenne witaminy i enzymy. Fakt taka wyciskarka trochę kosztuję, ale na zdrowiu nie ma co oszczędzać. Ja kupiłem model ekonomiczny, wybierając niejako złoty środek : https://terapiasokami.pl/wyciskarka-cooksense i jestem zadowolony.

  OdpowiedzUsuń

Reklama

Spodobał Ci się wpis i chcesz być informowany o nowych postach? Zostań stałym czytelnikiem i dołącz do kanału RSS. Najprościej jest to zrobić używając czytnika RSS Dodaj do Google (trzeba mieć konto/email Google). Czym jest RSS wytłumaczy Ci Wikipedia.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...