piątek, 11 czerwca 2010

Sok z trawy pszenicy (ang. wheatgrass)

Kilka dni temu zasiałem ziarna pszenicy na kiełki. Ale jak już wyrosły i spróbowałem to smakowały jak trawa. Nie nadawały się na kanapki więc postanowiłem wycisnąć z nich sok. Czytałem kilka razy, że posiada ona bardzo dużo składników odżywczych i sok ten robi furorę w Stanach Zjednoczonych.

Eksperyment
Tym razem nie będzie za dużo liczb bo nie ma zbytnio o czym pisać. Cały mój plon kiełków ważył zaledwie 16g! Wrzuciłem te parę garści trawy do mojej wyciskarki. Fakt, poradziła sobie z tym bez problemu. A co z tego wyszło widać na tytułowym obrazku. Kilka kropel soku i makaronik z pulpy.

Sok miał intensywnie zielony kolor, to pewnie zasługa chlorofilu. Pachniał jak świeżo ścięta trawa i nie bardzo napawał do konsumpcji. Czego jednak nie robi się dla dobra nauki i czytelników bloga. Spróbowałem. Był lekko słodkawy, co mnie zdziwiło. Dostrzegłem też nutkę goryczy, ale poza tym smakował jak trawa. Nie chciałem go pić samego więc wlałem go do szklanki soku ananasowego. Powstała mieszanka miała słodki smak ananasa z lekką nutką trawy i do tego niesamowity kolor - bardzo intensywnej, ciepłej zieleni.

Nie liczyłem żadnych wskaźników bo nie miało to sensu. Po pierwsze sok w moim odczuciu nie nadaje się do konsumpcji samodzielnie. Można go jedynie mieszać z innymi by zabić smak i zabarwić wszystko na zielono. Po drugie jest bardzo mało wydajny. Z miski trawy wycisnąłem kilka kropel. Co w sumie wychodzi na dobre bo i tak więcej się tego nie da wypić. Aby uzyskać szklankę soku trzeba by pewnie skosić parę arów. Te kiełki hodowałem ponad tydzień więc sporo czasu a rezultat mizerny.

Wartości odżywcze
100 ml soku z trawy pszenicy zawiera:
  • Kalorie - 20
  • Chlorofil - 40,2 mg
  • Białko - 2,9 g
  • Tłuszcz - 0,57 g
  • Węglowodany - 1,92 g
  • Betakaroten - 405 IU (Co to jest IU? artykuł po angielsku) 
  • Witaminy A - 409 IU
  • Witaminy E - 14,53 IU
  • Witaminy B1 - 76,4 mcg
  • Witaminy B2 - 124,7 mcg
  • Witaminy B3 - 105,5 mcg
  • Witaminy B5 - 5,75 mg
  • Witaminy B6 - 191,7 mcg
  • Witaminy C - 3,48 mg
  • Sód - 9,87 mg
  • Potas - 141 mg
  • Wapń - 23,2 mg
  • Fosfor - 72 mg
  • Magnez - 23 mg
  • Żelazo - 0,58 mg
  • Cynk - 0.32 mg
  • Błonnik - 95,8 mg
  • Kwas foliowy - 27,8 mcg
Źródło: http://www.dynamicgreens.com, http://wikipedia.org

Zastosowanie
Zwolennicy soku propagują wiele teorii na temat jego dobroczynnego wpływu na zdrowie, począwszy od ogólnej poprawy samopoczucia, aż do ochrony przed rakiem i usuwania metali ciężkich. Żadne z tych twierdzeń nie ma pokrycia w naukowej literaturze, aczkolwiek są pewne dowody na pozytywny wpływ chlorofilu w diecie. Cząsteczki chlorofilu mają strukturę podobną do hemoglobiny i dzięki temu poprawia się przepływ krwi i natlenienie organizmu.

A tak wyglądała moja trawa pszenicy przed żniwami:

31 komentarzy:

  1. Ta wyciskarka naprawdę ze wszystkiego potrafi wycisnąć sok. A nie tylko sok. Mój mały synek niedługo wkroczy w wiek pokarmów stałych i mam zamiar przygotowywać mu musy samemu więc maszyna będzie chodzić na okrągło.

    Dla mnie jest to po prostu inwestycja w zdrowie moje i mojej rodziny. Pijąc zdrowy sok codziennie nie choruję, nie wydaję na leki i lekarzy, nie biorę urlopu zdrowotnego więc wyciskarka pewnie już się zwróciła po roku. Proszę popatrzeć na to z tej strony a wydatek nie wyda się taki straszny.

    Poza tym sama super sokowirówka cudów nie uczyni. Trzeba po prostu wyrobić sobie nawyk robienia soku kilka razy w tygodniu. Do tego wystarczy dowolna maszynka.

    Trochę taniej może być przez eBay UK. Wyciskarka 157 GBP, przesyłka 15 GBP. 172GBP = 850PLN. Można też poczekać aż funt spadnie to wtedy będzie jeszcze taniej:) Ale wtedy gwarancja jest angielska.

    http://cgi.ebay.co.uk/Matstone-6-1-Juicer-Ivory-FREE-BOOK-/190353847092?cmd=ViewItem&pt=UK_Home_Garden_Kitchen_Juicers_PP&hash=item2c51f93334#shId

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak smak soku? Nie wygląda za przepysznie

    OdpowiedzUsuń
  3. Smak dokładnie opisałem powyżej, nie było takie złe a jak się wymiesza z innym sokiem to bez problemu da się wypić. A witaminy i chlorofil zostają.

    Jedyny zawód to, że z mojej tygodniowej uprawy wyszło zaledwie parę kropelek soku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Podoba mi się, że przedstawiasz soki jednolite, bo takie są napewno najzdrowsze. Nawet te parę kropel soku, jesli chodzi o witaminy, chlorofil, energia tej swieżo sciętej trawy, itp. jest wystarczające. Jednolite soki szczególnie ważne są dla osób, które mają poważniejsze problemy zdrowotne.
    A tak przy normalnym układzie trawiennym do tego soku który zrobiłes dobre jest jabłko, troszkę cytryny... i w zasadzie wiele innych kapustnych, lub tylko woda ..np. mineralna.

    Muszę zacząć hodować taką trawkę, bo to nie to samo co kupna.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety moja hodowla trawy pszenicznej starczyła tylko na parę kropel soku.

    A opisuję soki jedoskładnikowe bo wyliczam sobie pracochłonność dla danego owocu/warzywa, od niedawna też podaję składniki odżywcze i wartości zdrowotne.

    W przyszłości jak już opiszę wszystkie z osobna przejdę do mieszanek :)

    OdpowiedzUsuń
  6. czy wheatgrass, czyli trawa przenicy czy inaczej poprostu młoda przenica, to właśnie zwykła młoda przenica? jeśli pójde do rolinka i kupię garść ziaren przenicy to uzyskam właśnie produkt do zrobienia tego soku? czy może wheatgrass to jest jakaś specjalna odmiana czy rodzaj i trzeba specjalnie kupować?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trawa pszeniczna to po prostu młode roslinki z nasion pszenicy.Możesz kupić zwykłej pszenicy od rolnika i namoczyc na 12-24 godziny.Nastepnie wylej wodę i przepłukuj ziarno dwa razy dziennie ,aż kiełki będa miały około 5mm.Wysyp na kilkacentymetrową warswe ziemi i przykryj szczelnie folią ,aż do momenty gdy siewki będą miały około 1-2 cm.Następnie wystaw tacke z pszenića na zewnątrz na słońce.Czytałem że wszystko co rośnie pod folią albo w szklarni ma około 50% mniej witamin. Ja tak robie i sok jest super.Oczywiście należy pamiętać o podlewaniu.nasiona skielkowane powinny byc wysypane na dobrze wilgotna ziemietak aby przykryć nasionami całą ziemie.

      Usuń
  7. Dobre pytanie, sam się nad tym zastanawiałem. I wydaje mi się, że to po prostu młoda pszenica. Zwykłe ziarna można posiać i wykorzystać kiełki.

    OdpowiedzUsuń
  8. witam sokomaniaku, jak dokladnie nazywaja sie nasiona po polsku ? wiem, ze to moze prozaiczne, ale jest tyle nazw ilu uzytkownikow. o co wiec pytac w sklepie ?

    OdpowiedzUsuń
  9. @Anonimowy: Witaj, sam nie bardzo wiem bo siedzę w UK I tu powszechnym i chyba jedynym terminem jest "wheatgrass". Ale obstawiam kiełki pszenicy lub kiełki trawy pszenicy. A pewnie w dobrym eko-vege-sklepie jak powiesz wheatgrass [łitgras] to bedą wiedzieć o co chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  10. @Anonimowy

    Zgadza się - jest to zwyczajna młoda pszenica. Jeśli natomiast chodzi o zakup towaru od rolnika ważne jest, aby zdobyć tzw. ziarno niezaprawione. Jest to bowiem zabieg zwykle chemiczny mający na celu wzmocnienie obrony roślin przed np. grzybami. Co prawda samych ziaren jeść nie będziemy a jedynie pić trawę z nich wyrosłą jednak należy pamiętać, iż plony pszenicy zbiera się po dość długim czasie, który zapewne jest tak obliczony aby względnie szkodliwe substancje stały się nieszkodliwe (okres karencji dla środków ochrony roślin). Kiełki hodujemy natomiast kilka dni.
    Ja zaprawiam czyste nasionka przed wysianiem do kiełkownicy opracowaną przeze mnie mieszanką ziołową (z naciskiem na garbniki), niekiedy opryskuje sokiem z czosnku co kilka dni.

    @Sokomaniak
    Przepuść pulpę drugi raz przez maszynkę ale po oczyszczeniu sitka, wówczas soku będzie więcej. Sitko musi mieć dość drobne oczka. Tak na marginesie tego soku nie trzeba (a wręcz nie należy) pić dużo. Śmiem twierdzić, że 1/4 szklanki raz na dwa dni to maksymalna dawka jaką można zdrowo przyjąć.

    @Krystyna
    Soki jednolite są oczywiście najlepsze z uwagi na czystość składników i brak potencjalnych interakcji (to bardzo rozległy temat). Warto pić soki oddzielnie np. z przerwami godzinnymi choć wiem, że to może być trudne zarówno organizacyjnie jak i smakowo.
    Ogólnie mieszam soki z trawki pszenicznej, jęczmiennej, owsianej lub żytniej z sokiem marchewkowym. Nie mieszałbym ich raczej z sokami z kiełków kapustnych (brokuł, czerwona kapusta). Ewentualnie jabłko czy pomidor wchodzi w gre.

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
    PS. Wspaniały blog.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dziekuje . Szukałam własnie wiadomosci o wheatgrass, bo rzeczyiwscie za granica jest popularna, sa nawet o niej ksiazki wydane. Kurcze ja mam kielkownice i wielki zestaw kielkow moze tam mam wheatgrass,ale ze o niej wczesniej nie slyszalam to nie probowałam. Myslalam o tym azeby posadzic je jednak w doniczce i scinac regularnie. Wczesniej mialam zwykla wielka caloowocowa sokowirowke (standardowa z takimi ostrzami na metalowej plytce)ale tyle do mycia bylo i glosne to strasznie ze wogole jej nie uzywalam. Teraz udalo mi sie dorwac od Irlandczyka uzywana ale w b.dobrym stanie za 50e :)solostar, jaka roznica... tak mnie to zachecilo ze robie soki prawie ze codziennie, moj organizm sie tak oczyszcza ze mnie to az szokuje, ciekawe jak dlugo.... no i zastanawialam sie nad idea dodania wogole kielkow do sokow, kielki jakos smakuja mi glownie wylacznie rzodkiewki,miam mniam reszta jakos taka sobie, ale jakby je pic to co innego :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Sylwia:Na filmie znany prezenter sokowirowek :) polecam picie wheatgras tzn robienie soku z tych kielkow wraz z pomarancza , moze ta kombinacja da dobry sok, z drugiej strony moja maszyna wyglada prawie ze identycznie tyle ze mam silnik, tak sie zastanawiam, czy taka reczna maszyna to nie rowniez dobra inwestycja, bo jest duzo tansza, jest lzsejsza bo nie ma ciezkiego silnika, ogolnie sie nie popsuje silnik ;) tyle ze ciekawi mnie jak to jest z robieniem soku z twardych produktow np marchwii, i czy po zrobieniu wiekszej ilosci soku nie bedziemy wymeczeni kreceniem korby ;)
    http://www.youtube.com/watch?v=ArCQedXVThI

    OdpowiedzUsuń
  13. @Sylwia - Ręczna maszynka ma niewiątpliwie zalety - działa bez prądu, jest lekka, nie nagrzewa soku. Natomiast ma też wady - pewnie po kulku(nastu) minutach człowiek nie ma siły nią operować.

    OdpowiedzUsuń
  14. Te maszynki sporo kosztują, zastanawia mnie czy te czesci z recznej maszynki będą pasować do mojej ? Albo czy mozna dokupic jakas czesc ktora sie zepsuje? Masz jakies doswiadczenie z tym? Moja solostar bodajze 1, nie ma tych czesci co ma solostar 2, tzn tej czesci do robienia np lodow z banana, mozesz mi powiedziec czym rozni sie ta druga tuba? Na filnie wszystko mieli i wychodzi taka fajna papka jak dla dzieci , wlasciwie to fajna rzecz jak beda małe dzieci :) No i banany dodane do soku takie zbablane tez fajne :)

    OdpowiedzUsuń
  15. @Sylwia - Niestety nie zmam tej sokowirowki. Jesli szukasz czesci zamiennych to ja sam bym uzyl internetu i np Google. A jesli chodzi o dokupienie elementow w z nowszego do starszego modelu - wyslij np email do producenta lub sprzedawcy. Powinni odpisac.

    OdpowiedzUsuń
  16. Witajcie!
    Chciałam opisac swoje doznania w sprawie picia soku z pszenicy. ja i mój mąż od ponad pól roku regularnie chodujemy i pijemy między innymi sok z pszenicy. Faktycznie nie jest za pyszny ma dokładnie tak jak jest opisane w artykule powyżej słodkawo trawisaty, bardzo intensywny smak, ale tu tak naprawde nie chodzi o smak tylko o to co tak naprawde otrzymuje nasz organizm po wypiciu jednego kieliszka soku z trawy pszenicznej jest niewiarygodne.
    Bardzo ważne jest zainwestowanie w dobry sprzet do wyciskania soku, moze to być wyciskarka reczna lub elektryczna zgodnie z upodobaniami i zasobem portfela ( y osobiscie używamy elektrycznej) i moge powiedzieć ze z jednego pojemnika trawy mozna otrzymać około trzech czasem czterech kieliszków soku ( mówie o kieliszkach do wódki).

    "Aby uzyskać szklankę soku trzeba by pewnie skosić parę arów. Te kiełki hodowałem ponad tydzień więc sporo czasu a rezultat mizerny"

    Chciałam odnieśc sie jeszcze tylko do tego co napisałeś...aby otrzymać kieliszek musisz zasadzic pszenice w pojemniku o wymiarach ok. 35cm/25cm, czyli nie jest to az tak duzo jakby si emogło wydawac, naspina wczesniej trzeba namoczyc aby napeczniały i dopiero posadzic.
    Można się tego nauczyć, gdyz jest wiele informacji na ten temat.

    Należy zaznaczyć równiez cos bardzo waznego, do wysiewu takiej trawy potrzebna jest organiczna pszenica np. orkisz oraz organiczna ziemia,a podlewac należy przefiltrowaną wodą.

    W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać na poniższego meila chętnie odpowiem na pytania.

    Zajmujemy się rózniez sprzedazą profesjonalnych wyciskarek do soków (zarówno manualnych jak i elektrycznych) i nie tylko. Zainteresowanych proszę o kontakt na meila, w celu uzyskania wszelkich informacji oraz naszej oferty wraz z cenami.
    Pozdrawiam.
    madziunia82@googlemail.com

    OdpowiedzUsuń
  17. Pani 'madziunio', proszę nie umieszczać w komentarzach swoich reklam, bo takie będą usuwane. Jeśli interesuje Panią reklama tutaj proszę się ze mną skontaktować na maila.

    OdpowiedzUsuń
  18. Panie Sokomaniaku, bardzo prosze o kontakt mailowy :)
    madziunia82@gamil.com
    Pozdrawiam
    Sokomaniaczka

    OdpowiedzUsuń
  19. Odnośnie trawy pszenicznej chciałbym tylko podkreślić jedną BARDZO ważną rzecz - koniecznie musi to być pszenica EKOLOGICZNA/ORGANICZNA, najlepiej od z certyfikatem to potwierdzającym (to samo winno tyczyć się ziemi w której wysiewamy ) .
    Sok jest tak skoncentrowany, że pijać regularnie sok z „normalnej” pszenicy wyrządzilibyśmy sobie więcej szkody niż korzyści (głównie z powodu pestycydów, którymi normalnie pryskana jest pszenica, w celu zwalczenia chwastów itd.)
    „Ekologiczna” pszenica nie jest w 100% wolna od pestycydów (niestety) , ale są one Mocno ograniczone w procesie rozrostu.

    Pozdrawiam i życzę wytrwałości w piciu soku z trawy przenicznej:)
    Marcin

    OdpowiedzUsuń
  20. Hej,
    W Anglii jest dostepny sok z ekologicznej pszenicy w postaci zamrozonej. Sok jest rozlewany w plastikowe pojemniczki (30 ml) i wysylany expresem w styropianowych paczkach, wylozonych lodem. O wiele wygodniejsze niz codzienne wyciskanie, i lepsze niz proszek. Moze niedlugo w Polsce?
    Pozdrawiam, Daniel

    OdpowiedzUsuń
  21. Sok należy wypić do +/- 20 minut po tym okresie zaczyn się proces gnicia - butelkowany to może być ale alkohol a nie taki sok z tyloma wartościowymi składnikami. W internecie są wyjaśnienia dlaczego należy wyciskać przed spożyciem. Pozdrawiam - mardan

    OdpowiedzUsuń
  22. Wszystkim pasjonatom picia soków polecam książkę Steve'a Meyerowitza p.t. ŚWIEŻE SOKI I ICH OCZYSZCZAJĄCA MOC.

    OdpowiedzUsuń
  23. Ale wheatgrass to Agropyron repens i Agropyron cristatum, czyli perz a nie pszenica.

    Spojrzałem również przed chwilą żeby się upewnić na strony amerykańskie gdzie sprzedają jedzenie dla wegetarian etc. i była również właśnie nazwa łacińska Agropyron cristatum.

    OdpowiedzUsuń
  24. Najlepsza wicisnąc sok maszynką od miesa 5 leko dokręcając siatke o srednicy 3, 4

    OdpowiedzUsuń
  25. Dzięki Ci za ten wpis! czytałam wiele o wheatgrass na stronach zagranicznych, ale nigdzie nie było informacji co to jest! jutro lecę po pszenicę i sieję. Zaczynam pić sok, zobaczymy co z tego będzie. Myślisz, że zwykłe zblendowanie da ten sam efekt?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na chłopski rozum wydaje mi się, że jak zmiksujesz tą trawę to otrzymasz zieloną papkę. Niezbyt smaczną ani apetyczną.

      Usuń
  26. A w jaki sposób taka trwa jest pozyskiwana? Czy to wtedy sadzi się coś zupełnie innego, czy to chodzi o trawę, która rośnie razem z pszenicą? Bo jeśli tak to jestem ciekawa, czy trawę z takiej pszenicy ozima można otrzymać razem z uprawą.

    OdpowiedzUsuń
  27. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń

Reklama

Spodobał Ci się wpis i chcesz być informowany o nowych postach? Zostań stałym czytelnikiem i dołącz do kanału RSS. Najprościej jest to zrobić używając czytnika RSS Dodaj do Google (trzeba mieć konto/email Google). Czym jest RSS wytłumaczy Ci Wikipedia.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...