wtorek, 11 maja 2010

Sok marchwiowy

Dziś badałem ile potrzeba marchwi aby sporządzić litr soku.

Do wyciśnięcia wziąłem 2,047 kg surowej marchwi. Po obraniu ze skórki zostało mi 1,530 kg warzywa, czyli 74,7% masy pierwotnej.  Mogę powiedzieć, że wyrzuciłem jedną czwartą do kosza. Zaskoczyło mnie to, że aż tyle się "marnuje". Może na przyszłość tylko ją wyszoruję?

Wycisnąłem z tego półtora kilograma 760ml soku, który ważył 770g. Różnicę chyba mogę potraktować jako błąd doświadczenia i założyć że 1ml soku waży 1g, tak jak woda. Wymyśliłem więc takie wskaźniki:
 • Wydajność brutto, czyli ile soku wyciśniemy z 1 kilograma surowca bez przetworzenia. Dla marchwi wynosi on 371 ml/kg (0,760/2,047), lub procentowo 37,1%.
 • Zapotrzebowanie brutto (odwrotność wydajności brutto) czyli ile masy surowca bez przetworzenia potrzeba do wyciśnięcia litra soku. Dla marchwi wyszło mi 2,696 kg/l. (2,047/0,760).  
 • Wydajność netto, czyli ile soku wyciśniemy z 1 kilograma surowca po przetworzeniu (obraniu, usunięciu części niejadalnych). Dla marchwi wynosi on 497 ml/kg (0,760/1,530), lub procentowo 49,7%.
 • Zapotrzebowanie netto, czyli ile masy surowca po przetworzeniu  potrzeba na litr soku. Dla marchwi 2,013 kg/l  (1,530/0,760). 
Dla kompletności opisu dodam, że zważona pulpa ważyła 727g. Po dodaniu tego do masy soku 770g otrzymujemy 1,497kg. Do początkowej masy marchewki brakuje 33g, które traktuję jako błąd doświadczenia: trochę resztek zostało w maszynie i w naczyniach, które wykorzystałem do pomiarów.

Znając wydajność już wiem, że będę potrzebował prawie 3kg marchewki na litr soku. Moim celem jest teraz maksymalizacja tego wskaźnika albowiem im większy, bliższy 100%, tym lepiej. Idealnie byłoby też, gdyby wydajność brutto = wydajność netto, czyli aby nie trzeba było nic odrzucać.

W wypadku marchwi mogę usprawnić proces przez na przykład nie obieranie korzeni tylko ich wyszorowanie. Ale musiałbym mieć marchewki bardzo dobrej jakości i nie wiem czy takie z supermarketu się nadają, choć wyglądają "czysto".

Będę też szukał owoców i warzyw, które mają lepszą wydajność. Tu moim typem jest jabłko - ale o tym już wkrótce.

7 komentarzy:

 1. nie no - chyba samo mycie nie wystarczy, czy w zewnętrznej części marchwi nie gromadzą się jakieś niezdrowe sybstancje? Tak chyba gdzieś czytałem...

  OdpowiedzUsuń
 2. @7991521
  W dzisiejszych czasach niezdrowe substancje chyba gromadzą się wszędzie :( Dlatego mycie byłoby wystarczające dla warzyw z upraw ekologicznych bądź z własnego ogródka.

  Byłbym wdzięczny za jakiś link na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. A w jaki sposob przechowywac sok w lodówce ażeby był swiezy oczywiscie jak najdluzej? Na stornie testowej o sokowirowkach i wyciaskarkach było napisane że w przypadku wyciskarek tego typu co Ty posiadasz to do 24h w lodówce. Masz jakieś doświadczenia? w zamknietym pojemniku czy w dzbanku wystarczy?

  OdpowiedzUsuń
 4. @Sylwia - Ja zamykam w plastikową butelkę i do lodówki (zimno i ciemno). Dobę a nawet dwie sok wytrzymuje bez problemu. Można dodać też cytryny, z której kwas cytrynowy działa jako regulator kwasowości i przeciwutleniacz. To powinno utrzymać jakość przechowywanego soku i trochę przedłużyć jego żywotność.

  Po trzech dniach (zdarzyło mi się zapomnieć) sok marchwiowy miał już kwaskowy posmaczek.

  OdpowiedzUsuń
 5. czy można pić sok z marchewki codziennie? czy w dużych ilościach może zaszkodzić?

  OdpowiedzUsuń
 6. Hej, jak napisałem w innym komentarzu: u mnie wydajność na Zelmerze 477A wyniosła 52%, a po wrzuceniu wiórów 58%. Nie obierałem marchwi.

  OdpowiedzUsuń
 7. hehe a ja kupiłem wyciskarke za 200zł i wydajność (po obraniu i odcieciu koncówek) na 1 kg = 450ml (czyli 45%) :) jestem zadowlony bo kupilem wyciskarke tanioooo a bałem sie, że bedzie bezużyteczna :)

  OdpowiedzUsuń

Reklama

Spodobał Ci się wpis i chcesz być informowany o nowych postach? Zostań stałym czytelnikiem i dołącz do kanału RSS. Najprościej jest to zrobić używając czytnika RSS Dodaj do Google (trzeba mieć konto/email Google). Czym jest RSS wytłumaczy Ci Wikipedia.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...