Odskakuję chwilowo od tematyki stricte soku ale pozostaję przy przetworach, które może zrobić moja wyciskarka. Postanowiłem rozszerzyć problemy poruszane na blogu o te związane ze zdrowym odżywianiem.
Dziś opisuję guacamole - czyli po prostu mus z awokado. Do smaku można dodać soli, czosnku, pomidorów, oliwy itd. W zależności kto co lubi. Nie będę podawał przepisów bo można je znaleźć w internecie. A dlaczego zrobiłem pastę zamiast jeść owoc w całości? Otóż użyję jej jako zamiennik masła dla siebie oraz jako dodatek do jedzonka mojego ośmiomiesięcznego syna, który za bardzo jeszcze nie gryzie.
Awokado często pojawia się na liście tzw "superfoods" czyli produktów spożywczych o wyjątkowo korzystnych właściwościach. Co prawda trzeba do tego podchodzić z rezerwą i nie dać się nabrać na chwyty marketingowe na jakoby cudowne właściwości różnych egzotycznych czasem produktów. Ale analiza poniższej listy pokazuje, że awokado warto jeść. Poza tym w UK (gdzie mieszkam) jest to dosyć pospolity produkt w przystępnej cenie w supermarketach i jedzenie go wcale nie jest luksusem (jak np w Polsce).
Wartości odżywcze
Wartości dotyczą 100 g owocu. Źródło: Amerykańska baza składników odżywczych
- Kalorie - 160
- Białko - 2 g
- Tłuszcz - 14,66 g, w tym nasycone: 2,13 g, nienasycone: 9,8 g, wielonienasycone: 1,82 g
- Węglowodany - 8,53 g (z czego cukry to 0,66g)
- Betakaroten - 62 µg
- Witamina A - 146 IU
- Witamina B1 (tiamina) - 0,067 mg
- Witamina B2 (ryboflawina) - 0,13 mg
- Witamina B3 (witamina PP, niacyna) - 1,738 mg
- Witamina B5 (kwas pantotenowy) - 1,389 mg
- Witamina B6 - 0,257 mg
- Witamina C - 10 mg
- Witamina D – 0 mg
- Witamina E - 2,07 mg
- Witamina K - 21 µg
- Sód - 7 mg
- Potas - 485 mg
- Wapń - 12 mg
- Fosfor - 52 mg
- Magnez - 29 mg
- Żelazo - 0,55 mg
- Cynk - 0,64 mg
- Miedź - 0,19 mg
- Mangan - 0,14 mg
- Selen - 0,4 µg
- Fluor - 7 µg
- Błonnik – 6,7 g
- Foliany (witamina B9, kwas foliowy) - 81 µg
Owoce awokado obfitują w substancje odżywcze: witaminy, kwas foliowy, minerały magnezu, miedzi, żelaza, potasu, wapnia i wiele innych pierwiastków śladowych. Zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed wystąpieniem miażdżycy, nadciśnienia. Awokado dostarcza niezbędne aminokwasy (które muszą być dostarczane przez naszą dietę) z 18 aminokwasami łącznie oraz 7 kwasów tłuszczowych, włączając w to omega 3 i 6. Awokado zawiera więcej białka niż krowie mleko, około 2% w części jadalnej. Co ciekawe szpinak ma go jeszcze więcej. Gwałtownie wzrastający noworodek karmiony piersią uzyskuje nie więcej niż 2% białka z mleka matki, ostrożnie wiec przyjmujemy, że dzieci i dorośli nie wymagają regularnych dostawek jedzenia bogatszego w białko niż awokado. Dojrzałe, surowe awokado jest zasobne we wszystkie składniki których nam potrzeba do zbudowania najwyższej jakości białka w naszym organizmie.

Awokado ma więcej luteiny, niż jakikolwiek inny owoc powszechnie spożywany. Luteina chroni przed częstymi chorobami oczu - zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą. Zawarta w nim lecytyna powoduje, że działa regenerująco na skórę. Można rozsmarować miąższ na skórze jako krem. Jest dobrym źródłem witaminy E, która jest silnym antyutleniaczem, który chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach komórkowych przed atakiem wolnych rodników. Źródło: Vitalia.pl i Surawka
Ciekawostka: czy wiedzieliście że awokado nazywa się także Smaczliwka Amerykańska? Ja nie, dopóki nie zacząłem pisać tego posta.
Jutro zamiast schabowego zjem surowe awokado!