Nie jest to typowa sokowirówka, wygląda raczej jak maszynka do mięsa. Należy ona do kategorii wyciskających/miażdżących (ang. masticating). W tradycyjnej sokowirówce wysokoobrotowej owoce i warzywa są ścierane a sok wyciskany jest pod wpływem siły obrotowej. Natomiast w wyciskarce wkład jest miażdżony przez wałek ślimakowy a następnie wyciśnięty przez sito. Sok spływa przez otwór w dole komory a pulpa wychodzi przez otwór z przodu. Silnik posiada moc 1KM i obraca się z prędkością 80 obrotów na minutę. Dzięki swojej mocy potrafi przerobić chyba każdy owoc i warzywo: jabłka, marchew, buraki, seler, owoce cytrusowe, a nawet zielone liście kapusty, szpinaku czy świeżą trawę pszenicy (ang. wheatgrass).
Dlaczego zdecydowałem się na taki typ? Otóż teoretycznie wyciska ona lepszy sok gdyż używa technologii wolnoobrotowej. Metoda ta pozwala uniknąć dwóch destrukcyjnych dla wartości odżywczych soku zjawisk, które występują w przypadku wyciskania soku przez sokowirówkę wysokoobrotową.
Po pierwsze niskie obroty nie powodują nagrzewania soku, a co za tym idzie nie niszczą zawartych w nim niezwykle wrażliwych na zmianę temp. składników odżywczych. Dzięki temu uzyskany sok jest zdrowszy i zawiera więcej aktywnych witamin i enzymów w najłatwiej przyswajalnej postaci. Po drugie, dzięki niskim obrotom wyciskarka nie napowietrza soku (w przeciwieństwie do sokowirówki), co spowalnia proces utleniania, czyli destrukcji składników odżywczych pod wpływem tlenu. Dzięki temu wyciśnięty sok dłużej zachowuje świeżość i swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Sok jabłkowy na drugi dzień jest nadal żółto-zielony a nie brązowy.
Zwolennicy wyciskarek, twierdzą, że wyciskają one więcej soku z masy niż tradycyjne sokowirówki. Sprawdzenie tej tezy jest jednym z celów tego bloga. Najpierw mam zamiar zmierzyć ile soku da się wycisnąć z danego owocu, czy warzywa. A jak kiedyś wpadnie mi w rękę inna sokowirówka to dokonam podobnych pomiarów i porównam wyniki.
Kolejną zaletą, i to bardziej mierzalną i łatwiej zauważalną jest wielofunkcyjność. Oprócz produkcji soku, zgodnie z instrukcją, wyciskarka Matstone:
- mieli: przyprawy np. pieprz, ziarna kawy a nawet kruszy lód.
- homogenizuje - za pomocą dodatkowego wkładu rozciera na papkę bez wyciskania soku. Można wykorzystać to do produkcji musów, lodów czy jedzenia dla niemowląt. Bardziej ekstrawaganckie pomysły to np: masło orzechowe lub marcepan.
- formuje makaron w 5 kształtach za pomocą dołączonych nakładek.
- wyciska olej z ziaren, ale ta przystawka nie jest w zestawie.
Chcesz mieć taką maszynę? Kup ją na Amazonie!